GENÇ ÖĞRENCİ FORUMU
Hoşgeldiniz
GENÇ ÖĞRENCİ FORUMU
Hoşgeldiniz
GENÇ ÖĞRENCİ FORUMU
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

matematik,fizik,kimya,biyolojı,geometri,tarih,coğrafya,kpss,kpds,uds,ehliyet sınavı,ygs,lys,sbs,sınavlar,ödevler,notlar...

AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» DİZİLER!!!!!!!!!
ORTA ÖĞRETİM BAŞARI PUANI EmptyÇarş. Nis. 28, 2010 7:07 pm tarafından bilduer

» Toplu Cep Telefonu Programları indiriliyor
ORTA ÖĞRETİM BAŞARI PUANI EmptyC.tesi Mayıs 16, 2009 5:16 pm tarafından bilduer

» Arch Angel Oyunu
ORTA ÖĞRETİM BAŞARI PUANI EmptyC.tesi Mayıs 16, 2009 5:14 pm tarafından bilduer

» [b]MediaSafe v2.0.8 S60v3 Symbian OS 9.1[/b]
ORTA ÖĞRETİM BAŞARI PUANI EmptyC.tesi Mayıs 16, 2009 5:10 pm tarafından bilduer

» DEDE KORKUT'UN HAYATI
ORTA ÖĞRETİM BAŞARI PUANI EmptyÇarş. Şub. 11, 2009 9:13 pm tarafından bilduer

» YDS Hakkında GeneL BiLgi
ORTA ÖĞRETİM BAŞARI PUANI EmptyPtsi Şub. 02, 2009 10:25 am tarafından bilduer

» yds mağdurları
ORTA ÖĞRETİM BAŞARI PUANI EmptyPtsi Şub. 02, 2009 10:24 am tarafından bilduer

» 2008 YDS SoruLarı ve CevapLarı
ORTA ÖĞRETİM BAŞARI PUANI EmptyPtsi Şub. 02, 2009 10:23 am tarafından bilduer

» YDS İLE İLGİLİ TÜM SORULARINIZI BURAYA YAZIN ARKADAŞLAR
ORTA ÖĞRETİM BAŞARI PUANI EmptyPtsi Şub. 02, 2009 10:22 am tarafından bilduer

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Forum
Ortaklar
bedava forum

ORTA ÖĞRETİM BAŞARI PUANI

YazarMesaj
bilduer
Admin
Admin
bilduer

ORTA ÖĞRETİM BAŞARI PUANI Empty
MesajKonu: ORTA ÖĞRETİM BAŞARI PUANI   ORTA ÖĞRETİM BAŞARI PUANI EmptyPaz Şub. 01, 2009 8:18 pm

Ortaöğretim Başarı Puanı

Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) nedir?

Ø ÖSS"ye başvuran her adayın ortaöğretimdeki başarı durumları göz önünde tutularak ortaöğretim başarı puanı hesaplanacaktır.

Ø Adayların ortaöğretim başarı puanları;

a) Mezun durumda olanların diploma/mezuniyet notları

b) Mezun durumda olmayanların okullarınca diploma/mezuniyet notuna benzer şekilde hesaplanacak başarı ortalamaları göz önünde tutularak hesaplanır.

Ø Açıköğretim lisesi öğrencilerinin ortaöğretim başarı puanları hesaplanırken, her il bir okul olarak kabul edilir.

Ø Bütün öğrencilerin ortaöğretim başarı puanları hesaplanarak ÖSYM"nin bilgi işlem kayıtlarına aktarılır.

Ø ÖSS"ye başvurma sırasında mezun durumda olan adaylar daha önceki yıllarda ÖSS"ye girmiş iseler ÖSYM"de kayıtlı olan ortaöğretim başarı puanları kullanılır.

Ø Ortaöğretim başarı puanları hesaplanan adayların puanları daha sonraki yıllarda değişmeden aynen kullanılır.

Ø Ortaöğretim başarı puanı hesaplanırken öğrenciler kendi okuluna göre değerlendirilir.

Ø Ortaöğretim başarı puanı hesaplanırken öğrencilerin diploma notu, diploma notu olmayanların diploma notuna benzer şekilde hesaplanan ortalamaları kullanılır.

Ø Okulda gösterilen bütün derslerin ortalaması, ortaöğretim başarı puanını etkileyeceğinden öğrencilerin bütün derslerine önem vermeleri gerekmektedir.

Ø Ortaöğretim başarı puanının yüksek gelmesi için öğrencinin başarı ortalamasının eğitim gördüğü okuldaki öğrencilerin diploma notundan yüksek olması gerekir.

Ø Ortaöğrenimlerini yurtdışında tamamlamış veya ortaöğrenimlerinin bir kısmını yurtdışında okuyarak ülkemize gelen adayların ortaöğretim başarı puanları, okudukları okullar ve transkriptlerindeki notlar dikkate alınarak hesaplanır.

Ø Okul kodunu, diploma notunu, not sistemini ve bitirme yılını kodlamayan adayların ortaöğretim başarı puanları ÖSYM"ce en düşük ortaöğretim başarı puanı olarak belirlenir.

Ortaöğretim başarı puanı nasıl hesaplanır?

Ø Ortaöğretim başarı puanı 50 ile 100 arasında adayın başarısına göre değişir.

Ø Her okul kendi içinde olmak üzere ortalaması 50, standart sapması 10 olacak şekilde standart puan hesaplanır.

Ø Hesaplanan standart puanlar her okulda en büyüğü 100, en küçüğü 50 olacak şekilde dönüştürülerek OBP elde edilir.

Ø Öğrencilerin OBP"leri okuldaki başarılarına göre 50 ile 100 arasında değişecektir.

Ø Aday eğitim gördüğü okulda başarılı ise OBP"si 100"e yakın, başarısı okulundaki diğer öğrencilere göre düşük ise 50"e yakın bir değer olacaktır.

Okul değiştiren adayların ortaöğretim başarı puanları nasıl hesaplanır?

Ø Okul değiştiren adayların Ortaöğretim Başarı Puanları mezun oldukları veya olacakları okulun ÖSYM"ye bildirdiği diploma notuna göre hesaplanacaktır.

Ø Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanlan (AOBP) nedir?

Ø Adayların hesaplanan ortaöğretim başarı puanı, okulun ilgili yıldaki ÖSS puan ortalamalarına göre ağırlıklandırılır.

Ø Her adayın AOBP-SÖZ, AOBP-SAY ve AOBP-EA olmak üzere üç ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı hesaplanır.

Ø Y-ÖSS puanının belirlenmesinde ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı kullanılır.

Ø Okulunda en yüksek başarıyı elde eden öğrencinin AOBP"si 100 olacaktır.

Ø ÖSS ortalaması yüksek olan okulların diploma notları düşük olan öğrencileri, ÖSS ortalaması düşük olan okulların öğrencilerine göre daha yüksek AOBP"lere sahip olacaktır.

Ø ÖSS ortalaması yüksek olan okullardaki öğrencilerin AOBP"leri ÖSS ortalaması düşük okullardaki öğrencilere göre önemli ölçüde artacaktır.

Ø ÖSS ortalaması en büyük olan okulda diploma notu en yüksek olan adayın AOBP"si 100, diploma notu en küçük olan adayın AOBP"si 94,445 olacaktır.

Ø Okulun ÖSS ortalaması düştükçe diploma notu düşük olan öğrencinin alacağı AOBP düşer.

Ø ÖSS ortalaması en düşük okulun en küçük diploma notuna sahip olan öğrencinin AOBP"si 50 olacaktır. Dolayısıyla bir ÖSS döneminde tüm öğrenciler arasında AOBP"si 50 olan sadece bir öğrenci bulunacaktır.

Ø Okulların en yüksek diploma notuna sahip olan öğrencilerin AOBP"leri 100 olacaktır.

Ø Ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarının hesaplanması için okulların ÖSS puan ortalamaları en büyüğü 200, en küçüğü 100 olacak şekilde yeni bir dağılıma dönüştürülecektir.

Ø Daha önceki yıllarda ÖSS"ye giren adayların AOBP"leri yeni AOBP hesaplama yöntemine göre tekrar hesaplanacaktır.

Ø Ağırlıklı ortaöğretim başarı puanın Y-ÖSS puanı içindeki ağırlığı %21"dir.

Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanlarının Hesaplanması
https://bilgist.yetkin-forum.com
bilduer
Admin
Admin
bilduer

ORTA ÖĞRETİM BAŞARI PUANI Empty
MesajKonu: Geri: ORTA ÖĞRETİM BAŞARI PUANI   ORTA ÖĞRETİM BAŞARI PUANI EmptyPaz Şub. 01, 2009 8:19 pm

1. Adım:

Öğrencilerin diploma notları kendi okulları içinde ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puan dağılımına dönüştürülecektir.

2. Adım:

Standart puanlar her okulda en büyüğü 100, en küçüğü 50 olacak şekilde dönüştürülerek OBP elde edilecektir.

SP : Her okulun kendi içinde her öğrenci için diploma notlarından hesaplanan standart puan

B : Okuldaki en büyük diploma notu standart puanı

C : Okuldaki en küçük diploma notu standart puanı

OBP : Standart puanların en küçüğü 50, en yükseği 100 olacak şekilde dönüştürülerek elde edilen ortaöğretim başarı puanı

OBP = 50 + (50 x (SP – C)) / (B – C)

3. Adım:

Okulların her puan türünden hesaplanan ÖSS puan ortalamaları ayrı ayrı olmak üzere en yükseği 200 en küçüğü 100 olacak şekilde dönüştürülecektir. Dönüştürülerek elde edilen ÖSS ortalamalarına A puanı denilecektir.

A = Okulların ÖSS puan ortalamalarının en yükseği 200, en küçüğü 100 olacak şekilde dönüştürülerek elde edilen puan

D = Okulun ÖSS puan ortalaması

E = ÖSS"deki en büyük puan ortalaması

F= ÖSS"deki en küçük puan ortalaması

A = 100 + ( (100 x (D-F)) / (E-F))

4. Adım

A = Okullara ait ÖSS puan ortalamalarının en yükseği 200, en küçüğü 100 olacak şekilde dönüştürülmesi ile elde edilen okul ÖSS ortalaması

OBP = 1. ve 2. adımda belirtilen yöntemle hesaplanan OBP

AOBP = (((A x (A + 225) x (100 – OBP)) / 125 x (A + 160)) + ( 2 x OBP)) - 100

Y-ÖSS puanlarının hesaplanmasında kullanılacak ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarının (AOBP) çarpılacağı katsayılar

ÖSS

TÜRÜ
AĞIRLIKLI ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI (AOBP)

AOBP-SÖZEL
AOBP-SAYISAL
AOBP-EŞİT AĞIRLIK

Alanında
Alan Dışı
Alanında
Alan Dışı
Alanında
Alan Dışı

Y-ÖSS SÖZ
0,8
0,3

Y-ÖSS SAY

0,8
0,3

Y-ÖSS EA

0,8
0,3

Y-ÖSS DİL
0,8
0,3

Not: 2003 ÖSYS"de bir yükseköğretim programına (açıköğretim hariç) yerleştirilen adaylar için bu katsayıların yarısı alınacaktır.

ÖRNEK:

Adayın ortaöğretimdeki alanı : Fen Bilimleri

ÖSS SAY puanı : 228,499

ÖSS EA puanı : 228,499

AOBP-SAY puanı : 91,271

AOBP-EA puanı : 91,271 olsun.

Bu aday kendi alanıyla ilgili olan Fen ve Mühendislik Bölümleriyle ilgili herhangi bir yükseköğretim programını seçerse, yerleştirmede kullanılacak puanı,

Y-ÖSS SAY = 228,499 + (91,271 x 0,Cool

= 301,516 şeklinde olacaktır.

Aynı aday kendi alanı dışında EA puanıyla öğrenci alan (Felsefe, Felsefe Grubu Öğretmenliği, Anaokulu Öğretmenliği, İktisat, İşletme, İşletme-İktisat, Ekonometri ve Sınıf Öğretmenliği dışında) bir yükseköğretim programını seçerse, yerleştirmede kullanılacak puanı,

Y-ÖSS EA = 228,499 + (91,271 x 0,3)

= 255,880 şeklinde olacaktır.

Meslek Lisesi öğrencilerine ek puan

Ø Bir mesleğe yönelik program uygulayan lise mezunları için, Y-ÖSS puanlarına katılmak üzere, alanlarındaki lisans programlarına yerleştirmede ayrıca ek puanlar da hesaplanır.

Ø Ek puanlar, ilgili ağırlıklı ortaöğretim başarı puanının 0,8 +0,24 (1,04) katsayısı ile çarpımından elde edilir. ÖSS puan türlerine göre, ek puanların hesaplanmasında kullanılacak ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları ve bu puanların çarpılacağı katsayılar tabloda gösterilmiştir.

ÖSS

TÜRÜ
AĞIRLIKLI ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI (AOBP)

AOBP-SÖZEL
AOBP-SAYISAL
AOBP-EŞİT AĞIRLIK

Y-ÖSS SÖZ
0,24

Y-ÖSS SAY

0,24

Y-ÖSS EA

0,24

Y-ÖSS DİL
0,24

Not: 2003 ÖSYS"de bir yükseköğretim programına (açıköğretim kontenjansız bölümleri hariç) yerleştirilen adaylar için bu katsayıların yarısı alınacaktır.

ÖRNEK:

Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümünden mezun olacak bir öğrencinin,

ÖSS SAY puanı : 200,000

AOBP-SAY puanı : 80,000 olsun.

Bu aday tercihlerinde, Elektrik Öğretmenliği Bölümüne yer verirse,

Y-ÖSS SAY puanı,

Y-ÖSS SAY = 200,000 + (80,000 x 0,Cool + (80,000 x 0,24)

= 283,000 şeklinde olacaktır.
https://bilgist.yetkin-forum.com

ORTA ÖĞRETİM BAŞARI PUANI
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» OKS Başarı Değerlendirme Sınavı (BDS) - 2