GENÇ ÖĞRENCİ FORUMU
Hoşgeldiniz
GENÇ ÖĞRENCİ FORUMU
Hoşgeldiniz
GENÇ ÖĞRENCİ FORUMU
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

matematik,fizik,kimya,biyolojı,geometri,tarih,coğrafya,kpss,kpds,uds,ehliyet sınavı,ygs,lys,sbs,sınavlar,ödevler,notlar...

AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» DİZİLER!!!!!!!!!
ÖZEL YETENEK SINAVI EmptyÇarş. Nis. 28, 2010 7:07 pm tarafından bilduer

» Toplu Cep Telefonu Programları indiriliyor
ÖZEL YETENEK SINAVI EmptyC.tesi Mayıs 16, 2009 5:16 pm tarafından bilduer

» Arch Angel Oyunu
ÖZEL YETENEK SINAVI EmptyC.tesi Mayıs 16, 2009 5:14 pm tarafından bilduer

» [b]MediaSafe v2.0.8 S60v3 Symbian OS 9.1[/b]
ÖZEL YETENEK SINAVI EmptyC.tesi Mayıs 16, 2009 5:10 pm tarafından bilduer

» DEDE KORKUT'UN HAYATI
ÖZEL YETENEK SINAVI EmptyÇarş. Şub. 11, 2009 9:13 pm tarafından bilduer

» YDS Hakkında GeneL BiLgi
ÖZEL YETENEK SINAVI EmptyPtsi Şub. 02, 2009 10:25 am tarafından bilduer

» yds mağdurları
ÖZEL YETENEK SINAVI EmptyPtsi Şub. 02, 2009 10:24 am tarafından bilduer

» 2008 YDS SoruLarı ve CevapLarı
ÖZEL YETENEK SINAVI EmptyPtsi Şub. 02, 2009 10:23 am tarafından bilduer

» YDS İLE İLGİLİ TÜM SORULARINIZI BURAYA YAZIN ARKADAŞLAR
ÖZEL YETENEK SINAVI EmptyPtsi Şub. 02, 2009 10:22 am tarafından bilduer

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Forum
Ortaklar
bedava forum

ÖZEL YETENEK SINAVI

YazarMesaj
bilduer
Admin
Admin
bilduer

ÖZEL YETENEK SINAVI Empty
MesajKonu: ÖZEL YETENEK SINAVI   ÖZEL YETENEK SINAVI EmptyPaz Şub. 01, 2009 8:22 pm

Özel Yetenek Sınavı

Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci seçme yöntemi nasıl yapılır?

Ø Özel yetenek gerektiren programların sınavları ile seçme ve yerleştirme işlemleri, yükseköğretim programlarının kendileri tarafından yapılır.

Ø Özel yetenek gerektiren programlara başvurular doğrudan ilgili yükseköğretim kurumuna yapılır.

Ø Sınav ve değerlendirme işlemi ilgili yükseköğretim kurumu tarafından yapılır.

Ø Özel yetenek gerektiren programlarına başvurabilmek için adayların ÖSS"ye girmeleri zorunludur.

Ø Merkezi yerleştirme ile bir yükseköğretim programlarına kesin kayıt hakkı kazanmış adaylar da isterlerse özel yetenek sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilirler.

Ø Eğitim programları için, programın özelliğine göre, yetenek sınavları üniversitelerce hazırlanacak, uygulanacak ve sınavın sonuçları toplanarak bir puan halinde ifade edilecektir. Bu puan, Özel Yetenek Sınavı Puanı (ÖYSP) denir.

Ø Özel Yetenek Sınavına giren adayların ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları (AOBP) ÖSYM"den istenecektir. Bunun için sınava giren adayların ÖSYM numaralarını ve adlarını Ağustos ayının başından itibaren ÖSYM"ye bildirmeleri gerekir.

Ø Yerleştirmede esas alınacak puanlar şunlardır:

a) ÖYSP Standart Puanı (ÖYSP-SP)

b) Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) (Üç puan türünden en yükseği)

Ø ÖSS Puanı (ÖSS-P) (Dört puan türünden en yükseği) puanlarının belli ağırlıklarla toplanmasından elde edilir.

Ø Özel Yetenek Sınavı Puanının (ÖYSP) ağırlıklandırmaya girebilmesi için bu puanların standart puana çevrilmesi için önce ÖYSP dağılımının ortalaması ve standart sapması hesaplanır.

Ø Yerleştirmeye esas olacak olan puan (Yerleştirme puanı = YP) aşağıdaki formül kullanılarak hesaplanır:

a) Aday aynı alandan mezunsa (Örneğin; Müzik Öğretmenliği programı için aday Güzel Sanatlar Lisesinin Müzik alanından mezunsa)

YP = (1 x ÖYSP-SP) + (1,04 x AOBP) + 0,55 (ÖSS-P)

b) Aday diğer alanlardan mezunsa (Örneğin; Müzik Öğretmenliği programı için aday genel lisenin Sosyal Bilimler alanından mezunsa)

YP = (1 x ÖYSP-SP) + (0,3 x AOBP) + 0,72 (ÖSS-P)

Ø Adaylar YP puanlarına göre en yüksek puandan başlamak üzere sıraya konacak ve kontenjan sayısı kadar aday sınavı kazanmış olacaktır.

Ø Öğrenci Seçme Sınavı ve Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzundaki Tablo-5"te yer almayan özel yetenek sınavlarıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için ilgili yıldaki ÖSS"ye girmek ve ÖSS puanlarının herhangi birinden en az 160.000 almak gerekir.

Ø Liselerin El Sanatları, Grafik, Müzik, Sanat, Sanat (Müzik), Nakış, Resim, Sanat (Resim), Seramik ve Spor alan/kol/bölümlerinden mezun olanlar; Antrenörlük Eğitimi, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Geleneksel Türk El Sanatları Öğretmenliği, Müzik Öğretmenliği, Spor Bilimleri ve Spor Yöneticiliği, Müzik Öğretmenliği, Resim-İş Öğretmenliği, Rekreasyon, Seramik Öğretmenliği, Spor Bilimleri ve Spor Yöneticiliği programlarının özel yetenek sınavlarına müracaat edebilmeleri için ilgili yılda ÖSS"de puan türlerinin en az birinden 160.000 veya daha fazla puan almaları gerekir.

Ø Liselerin farklı alanlarından mezun olanların ise yukarıdaki maddede belirtilen yükseköğretim programlarının özel yetenek sınavına girebilmeleri için en az 185.000 puan almaları gerekir.
https://bilgist.yetkin-forum.com

ÖZEL YETENEK SINAVI
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» OKS Başarı Değerlendirme Sınavı (BDS) - 2
» dil sınavı bildiğim en zor sınav
» ARKADAŞLAR DENEME SINAVI SONUÇLARINI YAZABİLİRMİSİNİZ ?
» Trafik Ehliyet Sınavı Bölümü Duyurusu
» 2007 Askeri LiseLer Sınavı SoruLarı ve YanıtLarı